postheadericon Ceny świetlików do dachu

Świetliki dachowe to komfortowe i estetyczne rozwiązania stosowane w budownictwie spełniające wiele różnych funkcji jednocześnie. Są naprawdę nowoczesne tak ze względu na używane do ich produkcji materiały (poliwęglan i akryl pokryte powłokami zabezpieczającymi przed działaniem promieniowania UV- zamiast szkła) oraz systemy wspomagające ich działanie (uchylanie klap oddymiających, sprężyny gazowe umożliwiające ich otwarcie pod kątem 90 stopni). Nic więc dziwnego, że zasięg ich zastosowania cały czas poszerza się dbając o nasze bezpieczeństwo i zdrowie podczas pracy, zakupów itd.

Jednak głównym i najważniejszym aspektem stosowania świetlików jest doświetlanie pomieszczeń, światłem dziennym i dzięki temu minimalizowanie kosztów zużycia energii elektrycznej. Toteż są one energooszczędne a poza tym tanie w eksploatacji, długotrwałe, działają bez zarzutów i można je poddawać modyfikacji nawet po dłuższym czasie użytkowania. Ich ceny są różnorodne w zależności od tego, jakich tworzyw użyto do ich wykonania, jakie mają rozmiary, funkcje i w jakie układy sterowania zostały wyposażone.

Ceny płyt z poliwęglanu komorowego, z których wytwarza się kopuły i klapy do świetlików wahają się od około 40 do 110-120 zł brutto za m2. Taka rozpiętość cenowa obejmuje grubość samej płyty i ilość komór (może ich być od jednej do pięciu). Z kolei poliwęglan lity jest nieco droższy. Za płytę grubości od około 4mm do 15 mm trzeba zapłacić odpowiednio mniej więcej 190 do nawet 700 zł brutto.

Tak kształtują się ceny pojedynczych płyt poliwęglanowych natomiast całość konstrukcyjna świetlika składa się jeszcze z dodatkowych innych elementów co sprawia, że za pojedynczy stały świetlik kopułkowy zapłacić trzeba od 1200 do 3500 zł brutto. Te z ruchomymi klapami mogą być jeszcze droższe a największe znaczenie mają tutaj ich rozmiary i barwa klapy (mleczna lub przejrzysta).

Na użytek prywatnych budynków mieszkalnych wykorzystuje się świetliki tunelowe nieco tańsze od tych, jakie wykorzystywane są na szeroką skalę w obiektach przemysłowych. Za konstrukcje świetlików elastycznych trzeba zapłacić około 1300zł a za sztywne od 1800 wzwyż.

Często też producenci oferują wybór koloru za dodatkową opłatą, której wysokość uzależniona jest od wybranej barwy. Rynek świetlików dachowych rozwija się i obecnie konkurencyjność produktów jest dosyć duża toteż można znaleźć producentów oferujących swoje produkty: takie jak wymienione świetliki czy zadaszenia w atrakcyjnych cenach.